top of page

Duchenne Musküler Distrofi

Duchenne Musküler Distrofi Nedir?

Duchenne Musküler Distrofi, sadece erkekleri etkileyen genetik, kas kaybı durumudur. Dystrophin proteininin eksikliği, kas liflerinin parçalanmasını ve kasın kademeli olarak zayıflamasına neden olan lifli ve yağlı doku ile değiştiği durumdur.

Duchenne Musküler Distrofinin Neden Olduğu Ortak Zorluklar Nelerdir?

Durum ilerledikçe, genel olarak kas güçsüzlüğü artar. Aşağıda Duchenne Musküler Distrofisinin neden olabileceği bazı zorluklar vardır:

 

  • Uzun yürüyüşte zorluk ve sonra giderek kısa mesafelerde de zorlanma

  • Merdiven inme ve çıkma zorluğu

  • Sık sık düşme

  • Yazı yazmayı ve okul çalışmalarını etkileyen yorgunluk

  • Okulda veya ev ortamında tekerlekli sandalye erişimi ile ilgili zorluklar

Ergoterapi Duchenne Musküler Distrofisi Olan Bir Çocuğa Nasıl Yardımcı Olabilir?

Ergoterapistler, Duchenne Musküler Distrofisi olan çocuklarla çalışmak konusunda ve durumun sunabileceği zorluklara çözüm bulma konusunda yeteneklidir. Her bir çocuğun ve ailenin farklı olduğunu biliyoruz ve onların günlük yaşamlarını yönetmelerine yardımcı olacak bir danışma yaklaşımı sağlamayı amaçlıyoruz.

 

Aşağıda, bir ergoterapistin yardımcı olabileceği bazı durumlar bulunmaktadır:

 

Mobilite

Ergoterapist, gerekli olduğu zaman tekerlekli sandalyelerin kişiye uygunluğunu değerlendirebilir ve tavsiyede bulunabilir.

 

Ev Düzenlemeleri

Ev ortamının olabildiğince erişilebilir ve kapsayıcı olmasını sağlamak, çocuğun maksimum bağımsızlık düzeyine ulaşılmasını sağlar. Ergoterapist, çevresel engellerin kırılmasını sağlamak için gerekli olan ev uyarlamaları konusunda tavsiyelerde bulunacaktır.

 

Ekipman

Hastalık ilerledikçe, hareketin kişi ve ailesi için güvenli bir şekilde tamamlanmasını sağlamak için gerekli ekipman parçaları olacaktır. Ergoterapist, gerektiği gibi değerlendirebilir, tavsiyede bulunabilir ve eğitebilir.

 

Eğitime Erişim

Duchenne Musküler Distrofisi olan gençler, çevrenin ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için okul, lise veya üniversiteye yaklaştıklarında destek isteyebilirler. Ergoterapist, gerekli değişikliklerin yapılmasını sağlamak için eğitim kurumu ile birlikte çalışabilir.

bottom of page