top of page

Duyu Bütünleme Terapisi

Duyusal deneyimler; dokunma, hareket, beden farkındalığı, görme, ses, koku, tat ve yer çekiminin çekilmesidir. Bu bilgiyi organize eden ve yorumlayan beyin süreci, Duyusal Entegrasyon(Bütünleme) olarak adlandırılır. Duyusal Entegrasyon, daha sonraki, daha karmaşık öğrenme ve davranış için çok önemli bir temel sağlar.

 

Çoğu çocuk için, Duyusal Entegrasyon sıradan çocukluk etkinlikleri sırasında gelişir. Motor planlama kabiliyeti, bu sürecin doğal bir sonucudur, çünkü gelen duyumlara uyum sağlama yeteneğidir. Ancak, bazı çocuklar için, duyusal entegrasyon gerektiği kadar verimli gelişmez. Bu süreç bozulduğunda, öğrenme, gelişim ve davranışta bir takım sorunlar ortaya çıkabilir.

 

Öğrenme, gelişimsel veya davranışsal sorunları olan tüm çocukların altta yatan nedeni duyusal entegrasyon zorlukları değildir. Bununla birlikte, ebeveynlere böyle zorlukların olabileceğini gösteren bazı göstergeler vardır. Bunlar şunları içerir:

Dokunma, Hareket, Işık, Koku, Tat VE Sesler İçin Aşırı Hassasiyet

Bu, dokunulduğunda sinirlilik veya çekilme, belli giysiler veya yiyeceklerden uzak durmak, dikkat dağınıklığı, sıradan hareket aktivitelerine karşı korku reaksiyonu gibi davranışlarla kendini gösterebilir.

Duyusal Uyaran Arayışı

Yukarıdakilere zıt olan, duyarlılığı az olan bir çocuk, insanlara ve nesnelere çarpmak veya aşırı hareketlilik ile duyusal deneyimler arayabilir. O, acıya veya vücut pozisyonuna aldırışsız görünebilir. Bazı çocuklar aşırı ve az yanıt veren aşırı uçlar arasında dalgalanmaktadır.

Yüksek veya Düşük Aktivite Düzeyi

Çocuk sürekli hareket halinde olabilir veya kolayca terliyor ve yoruluyor olabilir. Yine bazı çocuklar aşırı uçlarda dalgalanma gösterebilir.

Koordinasyon Problemleri

Bu kaba ve ince motor aktivitelerde görülebilir. Bazı çocuklar alışılmadık derecede zayıf bir dengeye sahip olabilirken, diğerleri ise motor koordinasyon gerektiren yeni bir görev yapmayı öğrenmekte çok zorlanırlar.

Dil ve Konuşma Becerileri, Motor Beceriler veya Akademik Başarılar

Bunlar, okul öncesi dönemde, diğer zayıf duyusal entegrasyon belirtileriyle birlikte görülebilir. Okul çağındaki bir çocukta, normal zekaya rağmen bazı akademik alanlarda sorun olabilir.

Davranış Organizasyonunda Zayıflık

Bu çocuk dürtüsel veya rahatsız edici olabilir ve görevlere yaklaşımında planlama eksikliği yaşadığını gösterir. Bazı çocuklar yeni durumlara uyum sağlamakta zorluk çekerler. Diğerleri, başarısızlıkla karşılaştıklarında hayal kırıklığı, saldırganlık veya geri çekilme ile tepki verebilir.

Zayıf Benlik Kavramı

Genellikle duyusal işleme zorlukları olan bir çocuk ‘doğru hissetmiyor’ olarak adlandırılır. Bir çocuk, bazı görevlerin diğerlerinden daha zor olduğunu biliyor olabilir, ancak nedenini bilmeyebilir. Bu çocuk sıklıkla sıkılmış, tembel ya da isteksiz olarak kendini bize sunabilir. Bazı çocuklar zor veya huzursuz edici olan görevlerden kaçınmak için stratejiler geliştirir. Bu olduğunda, çocuk bıktırıcı veya inatçı olarak düşünülebilir. Bir sorunun anlaşılması zor olduğunda, ebeveynler ve çocuklar kendilerini suçlayabilirler. Bunların sonucunda aile içi gerginlik, zayıf benlik kavramı ve genel umutsuzluk hakim olabilir.

Çocuklarla uğraşırken hatırlanması gereken önemli bir şey,

 

“… Davranışa olumsuz ya da“ kötü ”olarak bakmak yerine, davranışların size ne anlatmaya çalıştığına bakın…”

 

Bu bakış açısı sayesinde çocuklarınızda, büyük bir fark yaratabilirsiniz. Çocuğunuz bunun için size minnettar kalacak ve daha iyi olacaktır.

bottom of page