top of page

Ergoterapi Nedir?

Ergoterapistler, her yaştan insanla çalışarak, sağlıklı ve tatmin edici hayatlar sürdürebilmek için ihtiyaç duydukları ya da yapmak istedikleri faaliyetleri gerçekleştirmelerine yardımcı olur.

BRITISH ASSOCIATION OF OCCUPATIONAL THERAPISTS

Ergoterapistler, bireylerin günlük aktivitelerini yerine getirirken, onları engelleyen engelleri yıkmaya çalışırlar.

 

Ergoterapistler sadece yaşlanma, yaralanma veya hastalığın fiziksel etkilerine bakmakla kalmaz, aynı zamanda işlevsel yeteneği etkileyen psiko-sosyal, topluluk ve çevresel faktörleri de ele alır.

 

Bir Ergoterapist, neyi yapmak istediğinizi veya neye ihtiyacınız olduğunu bunları neden yapamıyor olduğunuzu anlamaya çalışacaktır ve durumunuza bağlı olarak, aşağıda bulunan alanları değerlendirebilir:

  • Fiziksel olarak yapabileceğiniz ve yapamayacağınız şeyler, örn. gücünüz, koordinasyonunuz ve dengeniz

  • Zihinsel olarak yapabileceğiniz ve yapamayacağınız şeyler, örn. hafıza, organizasyon becerileri ve baş etme stratejileri

 

  • Aktiviteye katılmak için hangi materyallere ihtiyacınız var, örn. yardımcı teknoloji, mobilya, mutfak eşyaları, giysi ve bilgisayarlar

 

  • Evinizde, okulunuzda, işinizde ve toplumda size sunulan sosyal ve duygusal destek

  • Zorluk yaşadığınız ortamlar, örn. ev, okul, iş ya da topluluk

Hangi Problemlere Çözüm Sunuyoruz?

Zorluklara pratik çözümler sunuyoruz. Burada nasıl yardımcı olabileceğimizi göstermek için gördüğümüz daha yaygın sorunlardan bazılarını seçtik.

Çalıştığımız Tanı Grupları Nelerdir?

Ergoterapistler kendi alanlarında uzman kişilerdir.Burada, kapsadığımız ve uzmanımızın uzmanlık alanları hakkında özel bilgiler sunuyoruz.

bottom of page