top of page

Çocuğum Duygusal ve Sosyal Gelişim İçin Önemli Dokunsal Deneyimleri Kaçırıyor mu?

Güncelleme tarihi: 14 Oca 2023

Duyusal deneyimlerin önemi ve çocuğunuzun öğrenme gelişimi için ne kadar önemli olduğunu duymuş olabilirsiniz. Çocuğunuzun oyun zamanı, yemek zamanı ve okul zamanı boyunca her bir duyusunu nasıl kullandığı, çocuğunuzun bilişsel beceriler, sosyal beceriler, motor beceriler ve çok daha fazlasını geliştirmesine yardımcı olur.


Çocuğunuzu oyun zamanı aktivitelerine dahil ederken, çocuğunuzun farklı sesleri deneyimlemesi, dokunması, koklaması, görselleştirmesi ve işitmesi, farklı dokuları hissetmesi, farklı kokuları koklaması ve farklı görselleri görmesi için fırsatları teşvik etmek önemlidir. Tüm bu egzersizler çocuğunuzun etrafındaki dünyayı algılamasına yardımcı olabilir ve duygusal, fiziksel ve bilişsel gelişim için güçlü bir temel oluşturabilir.Her bir duyu önemlidir ve sınıfta ilerledikçe, çocuğunuzun eğitimsel ve akademik gelişiminin kilit bir alanını doğrudan etkiler. Dokunsal deneyimler en önemlilerinden biridir.


Çocuğumun öğrenme gelişimi için dokunsal deneyim neden önemlidir?

Dokunsal deneyimler geliştirmek, çocuğunuz bebek ve yürümeye başladığı çocukluk dönemindeyken başlar. Erken yaşlarda çocuğunuza mümkün olduğunca çok dokunsal aktivite sağlamanız önemlidir.Dokunsal öğrenme ve dokunma, bir çocuğun fiziksel yeteneklerinde, bilişsel ve dil becerilerinde ve hatta sosyal ve duygusal gelişiminde büyümesi için gereklidir. Dokunma, sadece bebeklik ve erken çocukluk dönemi duyusal deneyimleri ile kısa vadeli ilerleme için değil, aynı zamanda çocuktaki uzun vadeli gelişim için de zorunludur. Dokunmanın uzun vadeli etkileri, eğitim sonuçlarından sosyal ve duygusal büyümeye kadar değişir.Dr. Robert Hatfield tarafından yapılan bir araştırma çalışmasında, sevgi dolu, olumlu dokunuşun, çocuklarda ve yetişkinlerde gelişmiş öğrenme, dil işleme, iyileştirilmiş problem çözme ve artan fiziksel iyileşme hızları ile ilişkili olduğunu anlatıyor.


Bazı çocuklar dokunsal savunuculuk yaşıyor, bu da farklı dokulara, sıcaklıklara ve diğer dokunsal deneyimlere karşı çok hassas olabilecekleri anlamına geliyor. Bu durumlarda, çocuklar genellikle davranışsal patlamalara veya duygusal erimelere tepki gösterirler ve bu da öğrenme sürecini etkileyebilir.


Çocuğunuzun İlk Yıllarında Dokunsal Deneyimi Geliştirme

İlk yıllarda çocuğunuzu ve bebeğinizi dokunsal deneyimlere maruz bırakmak, çocuğunuzun duygusal ve sosyal gelişiminin yetişkinliğe geçişine yardımcı olabilir. Bu görevi gerçekleştirmenin kolay bir yolu, halihazırda sahip olduğunuz farklı doku ve yüzeylere sahip ev eşyalarını kullanmaktır.
Örneğin, evinizde bulunan yastıkları, battaniyeleri, halıları, kilimleri, havluları ve yatak takımlarını kullanın. Bu öğelerin herhangi biri çocuğunuza bu becerileri geliştirmesi için ihtiyaç duyduğu dokunsal deneyimi sağlayabilir. Çocuğunuza dokunsal deneyimler sağlamak pahalı veya karmaşık olmak zorunda değildir.


Dokunsal Gelişim için Yastıkların ve Diğer Ev Eşyalarının Kullanılması

Çocuğun dokunsal deneyimini geliştirmek için, farklı malzemelerin dokularını keşfetmesine yardımcı olmak için evdeki birkaç kırlent kullanılabilir.İşte örnek olarak birkaç tanesi:


Dikişli Yastıklar

Karmaşık dikişlere sahip olan herhangi bir yastık, çocuğunuzun vücudun en hassas bölgelerinden biri olan parmak uçları aracılığıyla çıkıntıları, olukları ve girintileri hissetmesine yardımcı olabilir.


Dokulu Yastıklar

Fırfırlı, çiçekli, kürklü veya diğer malzeme türlerine sahip yastıklar, gelecekteki el yazısı gelişimi için ince motor becerilerinin, kıskaçların kavranmasını ve el manipülasyonunun kullanılmasını teşvik edebilir.Ayrıca, çocuğun farklı doku türlerini hissettiğinde bu dokunsal becerilerde ince ayarlar yapmasına da olanak tanır. Örneğin, ipek pürüzsüzdür, çuval bezi kabadır, pamuk yumuşaktır ve ağ engebelidir.


Kilim, Banyo Havlusu, Nevresim

Sahip olduğunuz diğer ev eşyaları, çocuğunuzun dokunsal becerilerini geliştirmesine yardımcı olmak için kullanılabilir. Kilimler, banyo havluları, yatak takımları ve diğer türden malzemeleri genellikle evinizde bulmak kolaydır ve çocuğunuzun büyümesi ve gelişmesi için ne kadar önemsiz olursa olsun önemli öğelerdir.
Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


bottom of page