top of page

Çocuğumun okuma ve yazma aşamasındaki karıştırmaların arkasında ne yatıyor?

Güncelleme tarihi: 18 Oca 2023

Oküler Motor ve Görsel Algı Becerilerin Geliştirilmesinde Kenneth Lane, karıştırmalarla ilgili şunları açıklar:


“Çocukların ‘yukarı-aşağı’(dikey) ters çevirmelerin üstesinden gelmek için 5 ile 6 zihinsel yaşta ve ‘sol-sağ’(yatay) ters çevirmeler için 7 zihinsel yaşta olmalıdır. İkinci sınıfın sonunda, katıştırmalar sadece okuması kötü olan çocuklarda gerçekleşir. 9 ve 10 yaşlarında, çocukların uzaysal konumu yetişkinler gibi kodladıkları ve nesneler arasındaki ilişkilerin çeşitli açılarda nasıl görüneceğini anladıkları söylenir.” .




Bir çocuk 7 yaşını geçtikten sonra harf veya sayı karıştırmaya devam ediyorsa, görsel işlemleme sorunu veya daha spesifik görsel ayrım sorunu olabilir. Çocuk fark etmiyor olabilir ve benzersiz nesneler veya harfler, sayılar veya kelimeleri karşılaştıramaz. Bazen görsel ayrım problemleri diğer öğrenme güçlükleri ile birlikte seyrederler. Disleksi yazma ve okuma sorunları ile en yaygın öğrenme güçlüğüdür ve bu tip karıştırmalar tipik olarak bir parçasıdır.


Harf ve sayı karıştırmalar, birçok ebeveynin en yaygın endişelerinden biridir. Ebeveynler, çocukları harf veya diğer sembolleri karıştırdığında disleksik veya ciddi öğrenme güçlükleri olduğu konusunda gerçek bir korkuya sahiptirler. Fakat bu her zaman böyle değildir. Çoğu çocuğun bir noktada harf ve kelimeleri karıştırması normaldir ve beklenir. Ayrımı belirleyen; sıklığı, çocuğun yaşı ve çocuğun harfleri ter çevirebilme derecesidir.



Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page