top of page

Çocukların Duygusal Davranışını Düzenleme

Güncelleme tarihi: 14 Oca 2023

Ebeveynlerin en büyük endişelerinden biri çocuklarının duygusal gelişimidir. Elbette, bir çocuğun iki veya üç yaşındayken yaşadığı öfke nöbetleri, duyusal çözülmeler ve duygusal patlamaları genellikle normal karşılarız. Peki ya yaşı daha büyük bir çocuk..?Çocuğunuz büyüdükçe, sağ beyinden sol beyne veya daha mantıklı düşünmeye geçmeye başlamalıdır.


Bu, bir çocuğun okumayı, yazmayı, hecelemeyi, matematik problemleri yapmayı ve yeni sözcükler öğrenmeyi öğrenmeye başlayabileceği zamandır.


Bir çocuk bu geçişi yapmakta zorlanırsa veya duygusal gecikmeler yaşarsa, beyin yüksek öğrenim için “donanımlı” hale gelemez. Beyninin sağ tarafında kalan çocuklar, duygusal zemin, dikkat ve odaklanma, sınıfta belli bir süre oturma, öğretmeni dinleme ve talimatları takip etmede zorluk yaşama eğilimindedir.


Jeanette Farmer, bulgularını beyin tam olarak gelişmediğinde duygusal gecikmelerin nasıl olabileceğini göstermek için kullanmış ve “Sağ beyni baskın çocuk sol beyin sistemininin gerçekleştirmesi gereken becerilerle karşılaştığında ve henüz yerinde olmayan işlem becerilerini kullanarak yapması beklendiğinde, çocuğun stres ve kaygı düzeyi çok artacak ve beklentileri karşılaması daha da zorlaşacaktır.” demiştir.Küçük çocukların yaklaşık yüzde 40'ı okula başlamak için entelektüel, sosyal veya duygusal olarak hazırlıklı olmadığı için araştırmalar, Farmer’ın bulgularını desteklemektedir.

8 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page