top of page

Çocuklarda Dominant El Tercihi

Güncelleme tarihi: 12 Oca 2023

Beynimizin sağ ve sol yarım küre olmak üzere iki ayrı bölgesi vardır. Bu iki bölge farklı zihinsel süreçleri yönetir. Vücudumuz ile olan bağlantısı da ters yöndedir. Yani beynimizin sağ yarım küresi vücudumuzun sol bölümüyle, sol yarım küresi ise vücudumuzun sağ bölümüyle bağlantılıdır. Sağ elimizi kontrol eden beynimizin sol kısmı; mantık, matematik, konuşma, yazı yazma ve bilim gibi konulardan sorumludur. Sol elimizi kontrol eden sağ beynimiz ise; sanat, müzik, algı ve duygulardan sorumlu olan kısımdır.
İnsanın beyninin hangi kısmını daha baskın kullandığı ve bunun sonucunda gündelik işleri yaparken hangi elini ağırlıklı olarak kullanacağı erken yaşlarda belli olmaya başlar. Bir çocuğun oyuncaklarına hangi elle uzandığı veya nesneleri hangi elle daha çok tuttuğu, hangi elle yemek yediğine bakılabilir.Çocuklarda 2 yaşından önce baskın el oluşması beklenmez. 2 yaşından önce çocukların bir elini kullanması, diğerini kullanmaması patolojik bir duruma işaret olabilmektedir. 2 yaşından önce bir elini daha fazla kullanıyorsa, kullanmadığı el üzerinde inceleme yapılmalıdır.


Çocuklarda el tercihinin 2 yaşlarında oluşması beklenmekle birlikte 4 yaşına kadar uzayabilmektedir. Okul öncesi dönemde kalemin ve makasın tutulmasında baskın olan elin kullanılması beklenmektedir. Bu dönemde çocukların el tercihleri incelenmeli ve gereken önlem alınmalıdır.


El tercihinin oluşması aynı zamanda beyinde baskın olan hemisferin belirlenmesi ile eş olduğu için çocuklarda oluşan el tercihi uzmanlar için büyük önem taşımaktadır.


Çocuk hangi elini kullanmayı tercih ediyorsa, bu seçim ona bırakılmalıdır. Aksi takdirde bu durum duygusal açıdan çocuğu zorlayabilir ve öğrenme sorunları gibi olumsuz sonuçlar doğurabilir.


Çocuğunuza yardımcı olmak için neler yapabilirsiniz?

Çocuğunuzu bir elini tercih etmeye zorlamamanız önemlidir, bunun yerine pratik yapması için birçok fırsat ve çok çeşitli oyun aktiviteleri sağlayabilirsiniz.Her iki elin kullanımını içeren ve el-göz ve çift taraflı koordinasyon gerektiren aktiviteleri teşvik edin.

-Oyun hamuru oynamak

-Kavanozları açmak

-Lego oynamak

Tüm bunların yanı sıra ince motor beceri için temel oluşturan kaba motor becerileri de unutmamak gerekir, bunun için de kaba motor becerileri geliştirecek aktiviteler yapmak önemlidir.


Şizofreni, obsesif kompulsif bozukluk, panik atak bozukluğu ve dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu gibi ruhsal hastalıkların el dominansı ile ilişkisi incelenmiştir.

Çocuğunuz belirtilen yaşı geçmesine rağmen belirli bir el tercihi gözlemlemiyorsanız uzmanlar tarafından değerlendirilmesi gerekmektedir.

59 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page