top of page

Çocuklarda Regülasyon

Güncelleme tarihi: 12 Oca 2023


Duyusal duygusal ve bilişsel olarak kendini düzenleme ve ortama adapte olma yeteneğidir.Öğrenme başta olmak üzere tüm katılım alanlarını etkileyen en önemli faktörlerden biri regülasyondur.


Çocukların gösterdiği olumsuz davranışlar genelde bir sorun olarak algılanmaktadır. Oysa, çocukların gösterdiği davranışlar bir sorun değil, sorunlara yönelik verdiği tepkilerdir. Bir çocuk aşırı çekingen veya saldırgan davranışlar gerçekleştiriyorsa aslında bu, onun beyninin stres, kaygı, korku altındaki bir dışavurumudur Sinir bozucu uyaranlara karşı son derece duygusal tepkilere dayanabilmeyi, üzüldüğümüzde kendimizi sakinleştirebilmeyi, beklenmedik bir değişime ayak uydurabilmeyi ve bir felakete uğramadan hayal kırıklığını kaldırabilmeyi içerir.
Çocuk yaşadığı fiziksel gerilim sonrasında ya saldırıya geçer. Ya da pasif bir eğilimle kabul ederek donma eğilimi gösterir. Bunlar, çocukların o anlarda yatıştırılmaya ihtiyaçları olduklarının habercileridir.Ebeveynler, çocuklarını yatıştırmaya çalışırken öfkeli davranırlarsa veya çocuklarını yatıştırmak için fazla mesai yaparlarsa, çocuklar öz disiplin geliştirmekte zorlanırlar. Bu durumlarda, çocuk temel olarak ebeveynleri dış öz düzenleyiciler olarak görür. Eğer bu tekrar tekrar olan bir kalıpsa ve bir çocuk öz düzenlemeyi dış kaynaklardan alabilirse, bu kolaylıkla alışkanlık olarak gelişebilir.Regülasyonu Etkileyen Faktörler


Duyusal- duyusal işlemleme bozukluğu vb.

Duygusal- travma,stres vb.

Fiziksel-uyku alerji vb.

Çevresel


Çocuklar Regüle Olamadıklarında Nelerle KarşılaşırızDavranış problemleri

Agresif davranışlar

Öfke nöbetleri

Sarılmak veya kucak isteme

Çabuk sıkılma

Aktivite reddi

Kendine vurma

Kulaklarını kapatma davranışları ortaya çıkabilir.


287 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

コメント


bottom of page