top of page

4 Duyusal Entegrasyon Seviyesi Duyu Bütünleme

Güncelleme tarihi: 14 Oca 2023

GELİŞMEMİŞ DUYUSAL ENTEGRASYONDAN KAYNAKLI ÖĞRENME GECİKMELERİ ve DUYUSAL ENTEGRASYON BASAMAKLARI
•1.Bu seviyedeki ilk gereksinim bebeğin duyularının yeterli seviyede uyarılmasıdır( dokunma, sarılma, görsel ilgi, yeni sesler, hareket, emme, şarkı söyleme..). Bu seviyede özellikle bebeğin bakıcılarıyla bedensel temas içerisinde olması büyük önem taşımaktadır.

. •2. Bir sonraki seviyeye, birbirine yakın duyular(örn vestibüler, propriyocepsiyon ve dokunma sistemleri) bir araya gelmeye başladığında ve bebek vücut farkındalığını geliştirmeye başladığında ulaşılır. Postür, denge ve yerçekimine krşı güvenliğini koruma becerisinin ortaya çıkmaya başladığı süreçtir.

. •3. Çocuğun dış dünyayla etkileşim yeteneğinin genişlediği zaman dilimi olarak tanımlanır. İşitme hata arıtılmış hale gelir ve çocuk duyduğu dili anlayabilir ve konuşma yoluyla işetişim kurabilir. Bu seviye, çocuğu öğrenme dünyasına iten temel bilişsel becerileri ve motor becerileri güçlendirir.

. •4. Duyular, motor beceriler ve bilişsel ilerleme doğru bir şekilde koordine edildiğinde akademik beceriler ve karmaşık motor beceriler parlamaya başlar.‼️5 ve 7 yaşları arasında, çocuğun beyni belirli fonksiyonlarda uzmanlaşmaya başlayacak kadar olgunlaşır.

37 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Kommentare


bottom of page