top of page

Bir Çocuğun Öğrenmeye Hazır Olma Halini Geliştirmek İçin Gerekli 4 Temel Yapı Taşı

Güncelleme tarihi: 14 Oca 2023

Bir çocuğun öğrenmeye hazır olup olmadığını gerçekten anlayabilmemiz için çocuğu genel olarak değerlendirmemiz gerekir.


Bir çocuğun büyüme aşamasının her yönü, öğrenmeye hazır olması için önemlidir. Gelişen kilometre taşlarından dikkat süresine ve basit görevleri tamamlamaya kadar.


"Eda okumayı ve yazmayı biliyor mu?" Diye sormak yerine, biraz daha derine inelim. Kendinize şu soruyu sorun: "Çocuğum tüm önemli dönüm noktalarına ulaştı mı?" Çocuğumun motor becerileri yaşına uygun ve yeterli mi? "Çocuğum sosyal ve duygusal olarak nasıl gelişiyor?"Bu soruların cevapları, bilmek istediğimiz gerçek soruyu cevaplamaya yardımcı olabilir. "Çocuğum öğrenme için her alanda güçlü bir temel oluşturdu mu?"


Vücudun veya beynin belirli bölgeleri hazır değilse, öğrenme zorlaşır ve otomatik hale gelmez. Bu gelişim alanlarının çoğu zamanla güçlendirildiğinde, beyni öğrenmeye ve daha büyük akademik başarıya hazırlar.


Çocuğumuzun öğrenmeye hazır olup olmadığını anlamak için kendimize öğrenmeye hazır olmak için gerekli olan bu 4 temel yapı taşını oluşturmaya başlayıp başlamadıklarını sorabiliriz.

# 1 - Nörolojik Hazırlık


Bir çocuk nörolojik olarak öğrenmeye hazırsa, genellikle vücutları üzerinde iyi bir kontrole sahiptir, duygularını kendi kendine düzenleyebilir ve daha fazla dikkat ve odaklanma potansiyeline sahiptir.Tüm bu beceriler çocuğun yaşına bağlı olsa da, bir ebeveyn veya öğretmen çocuk büyüdükçe bu alanlardaki büyümeyi görebilir.


Çocuk bu alanların bazılarında geride kalıyorsa veya gecikmiş gibi görünüyorsa, bu çocuğun nörolojik olarak daha yüksek öğrenme alanlarına hazır olmadığının bir işareti olabilir.


# 2 - Davranış ve Dikkat


Bir çocuk büyüdükçe, oyuncaklarla oynarken, oyunlara katılırken ve başkalarını dinlerken (belki yemek masasında) dikkatlerinde ve odaklanmalarında bir artış görmelisiniz. Duyguları daha düzenli hale gelir ve stresli durumlarda kendilerini nasıl yatıştıracaklarını bilirler.


Çocuğunuz kendi kendini düzenleme konusunda sorun yaşıyorsa veya yaşına daha uygun davranışla yaşı ilerledikçe gelişme göstermediyse, bu, beynin daha yüksek öğrenmeye hazır olamayabileceğine dair başka bir kırmızı bayraktır.# 3 - Motor Beceriler


Öğrenmeye hazır olmanın bir başka iyi göstergesi, bir çocuğun güçlü motor becerilere ve temel kas gücüne sahip olup olmadığıdır. İster inanın ister inanmayın, bu sınıfta daha yüksek öğrenim için çok önemlidir.


Çocukların okulda sandalyelerinde dik oturmak için güçlü bir duruşa ve tahtadan notları kopyalamak için baş ve boyun kontrolüne ihtiyaçları vardır. Ayrıca el yazısı ve harf oluşumu için güçlü kollara, omuzlara, bileklere ve parmaklara ihtiyaçları vardır.Pek çok ebeveynin bilmediği şey, dikkat ve odaklanma, kıpırdanma ve talimatları takip etmek için güçlü motor becerilere de ihtiyaç duyulduğudur.


# 4 - Akademik

Çocuğun yaşına bağlı olarak, henüz hikaye çözümlemeye veya matematik problemlerine hazır olmayabilirler, ancak daha büyük bir akademik başarı elde edebilmeleri için gerekli olan bazı beceriler vardır.


Kendinize çocuğunuzun sorunu çözüp çözemeyeceğini, görevde kalıp kalamayacağını, basit talimatları tamamlayıp tamamlayamayacağını, bilgileri işleyip işleyemeyeceğini sorun. Tüm bu beceriler yüksek öğrenim için hazırlık niteliğindedir.


Çocuğunuz mücadele ediyorsa veya bu alanların her birinde henüz güçlü bir temel oluşturmadıysa, ek desteğe ve yönlendirmeye ihtiyacı olabilir.Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page