top of page

Bir Çocuğun Akademik Başarıya Ulaşması İçin Gereken 7 Temel Motor Beceri

Güncelleme tarihi: 14 Oca 2023

Çocukların sınıfta öğrenmesine ve gelişmesine yardımcı olmak için her zaman amaca yönelik hareketin büyük bir savunucusu oldum. Ama daha da önemlisi, amaçlı hareketin beyin üzerindeki etkisini kendi gözlerimle gördüm.


Çocuğunuzun motor becerilerini geliştirmenin sadece sağlıklı ve güçlü kalmak için değil, aynı zamanda çocuğunuzun öğrenme gelişiminin her alanını ve yönünü desteklemek için olduğunu biliyor muydunuz?


Bana inanmıyor musunuz?


Vücudu, zihnin en üst düzey akademik performansa ulaşabilmesi adına gelişmesi için gerekli bir araç olarak düşünün. Tıpkı ağırlık kaldırdığımızda veya maraton koştuğumuzda olduğu gibi, dayanıklılığımızı ne kadar geliştirirsek, vücudumuz daha güçlü ve daha hızlı olur.Bedeni “egzersiz” yaparken ve “ısıtırken”, beyne daha da iyi bir çalışma sağlıyoruz.Çocuğumun öğrenmesi için vücudun neden güçlü motor becerilere ihtiyacı var?


Çoğu insan bedenle ve zihnin bağlantısı olduğunun farkında değil. Vücut öğrenmeye hazırlandığında, öğrenme otomatik hale gelir.


Çocuklarımızın doğal olarak sayfa boyunca kelimeleri okumasını, sayfaya kelime yazabilmesini ve tahtadan notları kopyalayabilmesini istiyoruz. Şaşırtıcı bir şekilde, bugünlerde birçok çocuk okula bu basit temel beceriler olmadan giriyor.Sonuç olarak, öğrenmede boşluklar oluşmaya başlar ve bu boşluklar genişledikçe çocuk çökmeye başlayabilir.


Amaçlı hareket egzersizleri bu konuda çocuklara yardımcı olabilir. Akademik başarı için bir çocuğun vücudunu güçlendirmenin anahtarı olabilirler.


İşte çocukların ihtiyaç duyduğu ve yüksek düzey öğrenim için günlük olarak kullandığı tüm motor becerilerin bir dökümü. Vücutlarını bu kadar çok kullandıklarının gerçekten farkında mısınız?Daha iyi Akademik Performans için gereken 7 Motor Beceri


# 1 - El-göz Koordinasyonu

El-göz koordinasyonundaki güçlü bir gelişme, beyni ve vücudu el yazısına, harf oluşumuna ve sayfadaki kelimeleri takip etmeye hazırlayabilir.# 2 - Bilateral Koordinasyon

Bilateral koordinasyon geliştirmek, kağıdı bir elinizle tutarken diğerinin sayfanın karşısına yazması gibi basit görevler için gerekli olan önemli bir beceridir.


# 3 - Çekirdek(Core) Kas

Güçlü bir core bir çocuğun sandalyesinde dik oturmasına yardımcı olurken, tahtadan notları kopyalamak için başını yönlendirmesini destekler.


# 4 - Denge ve Koordinasyon

Bir çocuğun denge problemi varsa, onun sandalyesinde kıpır kıpır olduğunu görmeye başlayabilirsiniz. Daha iyi denge ve koordinasyon oluşturmak, çocuğunuzun dikkatini ve odaklanmasını, duygusal düzenlemesini ve davranışını destekleyebilir.


# 5 - Orta Hat Çaprazlama

Orta hat aktivitelerini gerçekleştirmek beyin gelişimi için önemlidir. Bir çocuğun sayfadaki kelimeleri izlemesine, problem çözmesine ve cümleden cümleye, paragraftan paragrafa sözcükler yazmasına yardımcı olabilirler.


# 6 - Başa Dön Etkinlikler

Yüksek düzey öğrenim beynin üst merkezlerinde gerçekleştiğinden, çocuklar düşünceleri düzenlemeye, konuşmayı ve dili geliştirmeye, hafızayı desteklemeye ve talimatları takip etmeye yardımcı olmak için arka arkaya sıralı etkinlikler yapabilirler.


# 7 - Desenleme

Oyun oynamak ve farklı kalıplar gerektiren etkinliklere katılmak, çocuklara sıralama, olguyu akılda tutma konusunda, matematik ve denklemleri çözümlemede yardımcı olur.
Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page