top of page

Dikkat Alanları: Çocuğum Sürekli Dikkat, Odaklanma ve Çoklu Göreve Gelişimsel Olarak Hazır mı?

Güncelleme tarihi: 14 Oca 2023

Altı yaşındaki bir grup çocuk, çember sırasında oturup öğretmenlerinin onlara bir hikaye okumasını dinler. 10 dakika sonra çocukların çoğu kıpır kıpır, yanındaki arkadaşına fısıldıyor ya da hayal kuruyor gibi görünüyor. Bu sahne tipik mi? Evet, bu davranış bu belirli yaş grubu için normal beklentiler dahilindedir ve "yaşa uygun" dediğimiz şeydir. Çok hızlı bir şekilde, birçok yetişkin, çocuklarının veya diğer çocuklarının okulda, evde veya toplum etkinlikleri sırasında nasıl davrandıkları veya etkinliklere dikkat ettikleri konusunda bir sorun görür. Çoğu çocuğun dikkat süresi kısadır çünkü sürekli dikkatleri henüz gelişmemiştir. Aslında, daha küçük yaştaki çocukların anaokulundan önce sınıfta oturması, derse girip odaklanmaları ve okuyup yazmaları gerekmiyordu.

Çocukların fiziksel olarak ne kadar süreyle dikkatlerini verebileceklerine dair daha doğru bir resim elde etmek için yaşlarını bir kılavuz veya bir başlangıç noktası olarak düşünün. Bir çocuk, görsel ve işitsel dikkatini 5 yaşında ise yaklaşık 5 dakika, 6 yaşında ise 6 dakika, 7 yaşında ise 7 dakika vb. koruyabilmelidir. Bir aktivite veya olay çocuğunuz için ilginç veya yeniyse, sürekli dikkat için gereken dakika sayısı önemli ölçüde artar. Tipik olarak, okul öncesi yıllarda ve birinci sınıfa kadar, ebeveynler ve öğretmenler, çocuklarını belirli bir konuyla motive etmek ve ilgilenmesi için yeni yollar bulurken yaratıcı olmaya çalışırlar. Çocuğunuzun ilgisi uyandırıldıktan sonra, dikkatlerinin zaman çerçevesi artar ve çocuk bilgi toplamak için daha fazla fırsata sahip olur. Görsel ipuçları, çocuğunuzun dikkatini nasıl sürdürdüğü konusunda da büyük bir rol oynar ve bilgileri elinde tutmakta zorlanırsa veya talimatları takip etmekte zorlanırsa onu geliştirebilir.Dikkatin 5 Alanı


Kenneth Lane’in Çocuklarda Görsel Dikkat adlı kitabında, dikkatin beş alanını ve hepsinin görsel gözlemle nasıl ilişkili olduğunu ve bir çocuğun çevrelerindeki uyaranlara (ses, görme, koku, tat, dokunma) nasıl tepki verdiğini tartışıyor. Bu beş dikkat alanı Dikkat Türlerinden farklıdır, ancak yine de ilişkili olabilirler, özellikle de çocuğunuz dikkat ve odaklanma konusunda güçlük çekiyorsa.


Çocuğunuz geliştikçe, dikkat süresi artacak ve bu da davranışlarının yaşına uygun mu yoksa gecikmeli mi olduğunu belirlemenize yardımcı olacaktır. Sınıftaki bir çocuk için dikkat ve odaklanma problemi yaşıyorsa ve arkadaşları ve akranları dikkatlerini sürdürebildiklerinde, propriyosepsiyon, vestibüler, görsel ve kaba motor alanlarında yardıma ihtiyaç duyduklarının bir işareti olabilir. Çocuğunuzun dikkat ile ilgili kilometre taşlarını daha iyi anlamanıza yardımcı olmak için, her alanda nasıl performans gösterdiklerini belirlemek için onları bu beş dikkat alanında izleyebilirsiniz.


Odaklanmış Dikkat


Bu ilk alan, çocuğunuzun belirli görsel (görme), işitsel (işitme) veya dokunsal (dokunma) uyaranlara verdiği temel tepkidir. Dış veya iç bilgi veya uyaranlara odaklanmak için bilişsel kaynakları elde eden çocuğunuzun beyin işlevidir. Bu odaklanma ile beyin, verileri işleyebilir. Çocuğunuzun dikkat süresi, dikkatli gözlem veya aktif dinleme yoluyla zihnini odakta tutma becerisidir. Çocuğunuz için görsel işaret fırsatları sunarak, çocuğunuzun dış bilgilere odaklanmasının ve dikkatinin verimini artırabilirsiniz. Görsel ipuçları dikkati yönlendirmek, vurgulamak veya yerinde veya hedefte bir pozisyonu geliştirmek için kullanılabilir.Örneğin, kalın veya altı çizili bir kelimenin bir kısmına yönlendirilmiş bir lazer işaretçisi veya yoğun bir şehirde yanıp sönen bir işaret. Bu tür görsel ipuçları dünyamızın her yerinde. Çocuğunuz, görsel sistemi aracılığıyla görülen ve işlenen bu tür görsel ipuçlarına otomatik olarak çekilir.
Seçici Dikkat


Bu tür dikkat, çocuğunuzun birden çok faktör veya uyaran arasından seçim yapma ve tek bir öğeye odaklanma yeteneğidir. Çocuğun diğer dikkat dağıtıcı unsurları aktif olarak filtrelemesi nedeniyle ortaya çıkan seçici bir süreçtir. Seçici dikkat, çocuğunuzun gereksiz tüm dikkat dağıtıcı şeyleri görmezden gelmesi için pratik gerektirir; bu, duyusal işlem bozuklukları gibi sorunlarla mücadele ediyorsa bu beceride zorluk yaşar, çünkü arka plan gürültüsüne ve gevezeliğe çok duyarlıdırlar. Seçici konsantrasyonun yalnızca dış etkiyi (örneğin gürültü) değil, aynı zamanda iç bilgileri (örneğin düşünceler) de filtrelediğini unutmayın.


Örnek: Bir çocuk gürültülü bir sınıfta okuması ve anlaması gerektiğinde, okuma materyallerine odaklanabilmeleri için dikkat dağıtıcı şeyleri filtreleme becerisine sahip olmalıdır.Dikkat Kaydırma (Değiştirme)


Bu ilgi alanı için bir başka terim de değişen dikkattir. Bu tür dikkat, çocuğunuzun odağını değiştirme ve farklı bilişsel gereksinimleri olan iki veya daha fazla görev arasında geçiş yapma yeteneğine sahip olduğu zamandır. Çoklu görevden farklıdır çünkü çocuğunuzun tamamen farklı bir göreve odaklanabilmek için bir görevi durdurması gerekir. Bu tür bir dikkati uygulamak için zihinsel esnekliğe sahip olmaya başlayan bir çocuğun dikkatinin gelişmesini izlemek ilginç bir deneyimdir. Dikkatlerini görevler arasında kaydırma konusunda daha yetkin olacaklar.


Örnek: Bir görevin okunması ve yazan görevlerinin tamamlanması.
Sürekli Dikkat


Bu tür dikkat, çocuğunuzun uzun süre bir göreve odaklanması için ihtiyaç duyduğu beceridir. Sürekli bir süre boyunca tek bir aktivite veya uyarana konsantre olma yeteneğidir. Sadece bir çocuk için değil, bir yetişkin için de zor olabilir, özellikle de görev sıkıcı veya istenmeyen bir görev ise. Sonuç olarak, bir çocuğun sürekli dikkat seviyesi değişecektir. Bir çocuğun odak noktasını ne kadar uzun süre koruyabileceğine katkıda bulunan sonsuz faktörler vardır. Bir çalışmada, yürümeye başlayan bir çocuğa yönelik annelik davranışı, çocuğun sürekli dikkatinin uzunluğu ve istikrarında önemli bir faktördü. Seçici dikkatin önemli bir yönü, dikkati dağılırsa yeniden odaklanma kapasitesidir.


Örnek: Bir çocuk, matematikte yeni bir kavramı anlatan bir öğretmene odaklanmalıdır. Öğretmene ve tanıtılan matematik kavramlarına görsel ve işitsel dikkati uzun süre sürdürülmelidir.


Bölünmüş Dikkat


Bu dikkat alanı, bir çocuğun iki veya daha fazla talebe aynı anda iki veya daha fazla yanıtı işleyebildiği bölümdür. İnsan beyni, zihinsel olarak bu şekilde katılım sağlayabilecek şekilde tasarlanmamıştır, bu da dikkati paylaşmayı zorlaştırır. Bir görevden tamamen farklı bir göreve geçiş yaptığınız dikkati kaydırmanın aksine, bölünmüş dikkati kullanmak, görevleri aynı anda gerçekleştirmeye çalıştığınız anlamına gelir. Bu ilgi alanı için bir başka terim de çoklu görevdir. Bu tür dikkate ihtiyaç duyulduğunda, çocuğunuz dikkatinin sadece bir kısmını her göreve odaklayacak şekilde şekillendirmelidir. Bir bakıma, dikkatlerini alternatif dikkat yerine bölüyorlar. Çocuğunuz, kas hafızası ve alışkanlığı nedeniyle başarılı bir şekilde çoklu görev yapabilir. Bu kas hafızası ve / veya alışkanlığı, çocuğunuzun görevin bir bölümünü bilinçli bir çaba harcamadan tamamlamasına izin verirken, aynı zamanda enerjisini başka bir göreve veya görevin başka bir bölümüne odaklayarak, aynı anda birden fazla görevi yapıyormuş gibi görünmesini sağlar.


Örnek: Piyano çalarken notalar okuyan bir çocuk. Çocuğunuz, önceki uygulama ve deneyimden sonra kas hafızası yeteri kadar gelişmişse, bilinçli olarak parmaklarını nereye koyacağına odaklanmıyor. Odak daha sonra müzik parçasını okumaya geçer.


Dikkat, genellikle diğer bilişsel kapasitelerin başlangıcıdır. Çocuğunuz, bilgiyi anlam ve anlayış için işleyebilmesi için öncelikle sürekli dikkate nasıl katılacağını öğrenmeli ve ilerlemelidir. Çocuğunuz fiziksel olarak katılım sağlayamıyor veya sınıfta öğrenmeye yoğunlaşması gerekiyorsa, bu, diğer alanlarda gecikebileceğinin veya mücadele edebileceğinin bir işaretidir. En son, sürekli dikkat, çocuğu bir amaç doğrultusunda öğrenmeye götürmelidir.


Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page