top of page

Dokunarak Öğrenme

Güncelleme tarihi: 18 Oca 2023

TAKTİL ÖĞRENME NEDİR? Dokunsal Aktiviteler Problem Çözme ve Dil İşleme Sistemini Nasıl Geliştirir? 🎨 .

.

.

🌼Dokunma duyumuz sayesinde dünyayı daha iyi keşfeder, çevremizi eksiksiz deneyimleriz. Duyular gündeme geldiğinde genellikle arka plana atılan dokunma duyumuz günlük yaşamımızda çok önemlidir.

Dokunma duyusu, bedenlerimizle dış dünya arasındaki merkezi arayüz gibidir.

.

.


.
🌿Dokunma duyusu, doğum öncesi dönemde yaklaşık 16. haftada gelişir ve gelişmeye devam eder! Bu duyu asla kapanmaz yada ara vermez. Yaşlılıkta diğer duyular zarar gördüğünde bile çalışmaya devam eder.

.

.

.

🌸Taktil (dokunsal) öğrenme ve dokunma, çocuğun fiziksel yetenekler, bilişsel ve dil beverileri ve hatta sosyal ve duygusal gelişimdeki büyümesi için gereklidir. Dokunmak, sadece bebeklik ve erken çocukluktaki duyusal deneyimlerle kısa süreli ilerlemeler için değil, çocuktaki uzun süreli gelişim için de mecburidir.

.

.


.

🌿Robert W. Hatfield’ın çalışmasında dokunmanın, çocuk ve yetişkinlerde gelişmiş öğrenme, dil işleme ve gelişmiş problem çözme ileilişkili olduğunu açıklar

.

.

🌺Dokunmayı tercih eden çocuklar, ilk olarak Corpus Callosum’da geliştirilen alanlr olan yaratıcılık, hareket ve çizime yatkın olma eğilimindedir. Bu nedenle kreş ve anaokullarında ilk olarak boyama, çizim, hareket ve dokunma aracılığıyla öğrenir, böylece gelişmiş dil becerileri, eleştirel düşünme, problem çözme, okuma ve yazma için öğrendiklerini beynin sol tarafına geçirebilirler.

.

.

.


🌿Taktil(dokunsal) öğrenmeye, tummy time(karın üstü hareket zamanı) döneminde maruz kalan ve küçüklen motor becerilerini geliştiren çocuklar, gelecekteki akademik başarıyla ilişkili daha iyi öğrenme gelişimine sahip olacaklardır. .


Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


bottom of page