top of page

Duyusal İşlem Bozukluğunda Ergoterapi Size Nasıl Yardımcı Olur?

Güncelleme tarihi: 14 Oca 2023

Ergoterapist, çocuğun duyusal bilgiyi nasıl işlediğini ve yanıt verdiğini tanımlamaya yardımcı olur. Zorluk alanları belirlendiğinde, bunlara yönelik stratejiler ve teknikler uygulanmaktadır. Ergoterapinin amacı, aktif, anlamlı ve eğlenceli bir yolla duyusal ihtiyaca uygun cevapları teşvik etmektir.
Ergoterapi seansları sırasında terapist, çocuğa sürekli olarak meydan okuyan, ancak her zaman başarılı olduğu, yapılandırılmış eğlenceli aktivitelerle çocuğu yönlendirir.Herhangi bir zorluğun tedavisi hiçbir zaman haftada bir yaklaşım değildir, gerçekten etkili olması için okul, ev ve terapi seanslarını içeren 7/24 yaklaşım olmalıdır. Duyusal entegrasyon yaklaşımında uzmanlaşan ergoterapist, çocuğunuzun duyusal sorunlarını açıklamak ve üzerinde çalışmak, teknik ve stratejileri öğretmek için gerektiğinde evinizde de sizinle birlikte çalışacaktır. Bu bazen “duyu diyeti” olarak adlandırılır. Çocuğunuzla düzenli olarak etkileşime giren öğretmenlere de fikirler verecektir. .
🔎Duyu diyeti nedir?


Ergoterapistiniz sadece çocuğunuzu haftada bir veya iki saatliğine görebilir. Ev ve okulu kapsayacak şekilde gün boyunca bir duyusal entegrasyon yaklaşımının yapılması gerekmektedir. Genellikle, ergoterapistin çocuğunuza ve onların duyusal gereksinimlerine özel ayrıntılı bir terapi programı oluşturacağı “duyusal diyetler” sağlanır.

3 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page