top of page

Duyusal Oyun Nedir?

Güncelleme tarihi: 12 Oca 2023

Çocuklar için kurulan duyusal oyunlar, tüm duyu organlarını uyaran aktiviteleri içerir. Duyusal aktiviteler ve duyusal masalar çocuklardaki keşfetme duygusunu harekete geçirir ve çocuklar oynarken, yaratırken, araştırırken ve araştırırken her açıdan gelişmelerini sağlar.


Duyusal sistemleri anlamlı bir şekilde uyarıldıkça çocuklar bilişsel, duygusal, fiziksel, sosyal alanda gelişir. Çocuklar duyularıyla deneyimleyerek öğrenir. Duyusal oyunların zihin gelişimi üzerinde büyük rol oynadığı bilinmektedir.Duyusal oyunlarda çocuğu neyi nasıl yapacağına dair talimat yoktur, önceden planlı değildir, doğru ya da yanlış yoktur. Duyusal oyunun amacı sonuçlandırmak değil, keşfetmektir.Çoçuğunuzla oyun oynamak, sürekli pahalı oyuncakları onlara alarak , önlerine koyarak değil, evdeki materyaller ile koklayabileceği, dokunup hissedebileceği nesneler ile çok daha keyifli olacaktır.


Duyusal oyunlar, Duyusal gelişimİnce ve kaba motor gelişimi, Bilişsel gelişim, Duygusal gelişim, Problem çözme becerisi, Beyin gelişimi, Dil gelişimi, Sosyal etkileşim, Farkındalık gibi alanlarda katkı sağlamaktadır.22 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page