top of page

Ekran Süresi Neden Bu Kadar Önemli?

Güncelleme tarihi: 12 Oca 2023

Araştırmalar, okul öncesi çağdaki çocukların maruz kaldığı fazla ekran süresinin (telefon, tablet, bilgisayar,TV gibi) beyin kapasitesinde ve becerilerinde düşüşe sebep olduğunu gösterdi.
Çocukların uzun süre ekrana maruz kalmaları; duyusal, motor, dil gelişimi ve sosyal açıdan gelişim geriliklerine sebep olabilmektedir.
Ayrıca sınırlanmamış ekran süresi çocuklarda, kötü beslenme ve davranışsal problemleri, dikkat zayıflığı, konuşma geriliği, uyku bozukluğu gibi sorunlara da yol açabiliyor.


Ekran zamanı ile ilişkili görünen diğer bir durum da otizm. Otizmi olan çocuklar, tekrarlayıcı uyaranlara karşı hassas oldukları için televizyon ve bilgisayar oyunlarına daha duyarlı olabilirler. Ekrana uzun süre maruz kalmak, otizmi olan bireylerde var olan sosyal etkileşim ve dil sorunlarını daha da belirginleştirebilir. Bu nedenle otizm belirtileri gösteren çocuklarda ekran zamanı en aza indirilmelidir ve bunun yerine anne baba ile sosyal ilişkinin geliştirilmesine yardımcı olacak oyunlara zaman ayırılmalıdır.43 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page