top of page

Ergoterapi Nedir ?

Güncelleme tarihi: 12 Oca 2023


Ergoterapinin kısa bir tanımıyla başlayalım. Ergoterapi, 1800'lerin sonlarında, amacı insanları çevreleriyle rahat ettirmek olan başladı. Ergoterapi kavramı 1960'larda değişti ve ergoterapi daha çok beceri eğitimi ile ilgili hale geldi ve becerileri olan insanlara yardım etmeye daha fazla odaklanıldı. Ergoterapi sürecinde, ergoterapistler hastanın yeteneklerini, sınırlamalarını ve ilgi alanlarını değerlendirir. Ayrıca hastanın çeşitli ortamlarda iyi işlev görmenin yollarını belirlemesine ve düzeltmesine yardımcı olurlar. Ergoterapide terapist, hastanın günlük yaşam becerilerini geliştirecek, mesleğini ve boş zaman aktivitelerini geliştirecek görevler yaratarak ve uygulayarak hastaya yaşamında yardımcı olan bir koç rolünü oynar. Ergoterapi kişinin beceri gelişimi için çok faydalıdır. Bu gelişim başarılı olursa kişi kendini daha özgüvenli ve bağımsız hissedecektir.

Ergoterapi Çocuklarda Hangi Problemler Çözüm SunarErgoterapi, çocuğunuzun günlük yaşamının tüm yönleri için çözümler sağlayabilir. Bu çözümler arasında iletişim, sanat ve spor eğitimi yer alır. Otizmli, serebral palsili ve konuşma bozukluğu olan çocuklar için ergoterapinin faydalı olabileceği iyi bilinmektedir. Araştırmalar, Ergoterapinin DEHB olan çocuklar için en iyi seçenek olduğunu göstermiştir. DEHB'li çocuklar için en iyi ilaçla birlikte ergoterapinin işe yaradığı iyi bilinmektedir. Ergoterapinin otizmli çocuklar için birçok faydası vardır. Ergoterapi, genç yetişkinlerin ve otizmli çocukların kalitesini ve bağımsızlığını geliştirir.
Ergoterapistler Çocuklarda Hangi Yöntemi Uygular


Ergoterapistler, duyusal entegrasyon ve bilişsel terapi dahil olmak üzere birçok yöntemle yardımcı olabilir. Bilişsel terapi, bir problem hakkında düşünme ve sonra onu çözmeyi planlama sürecidir. Bu, kaygı ve stresi azaltmak için kullanılır. Bilişsel terapi birçok şekilde kullanılabilir. Anksiyete ve depresyonu azaltmanın yanı sıra benlik saygısını iyileştirmede etkili olduğu gösterilmiştir. Duyu bütünleme terapisi, kişinin duyusal yeteneklerini tanımlayan bir yöntemdir. Bu, uygun hedefler belirlemelerine ve duyusal sınırlamalarla başa çıkmalarına yardımcı olur. Bu teknikler uzun yıllardır kullanılmaktadır ve yeni değildir. Bu yöntemler terapistler tarafından özel eğitim gereksinimleri olan danışanları desteklemek için kullanılır.


15 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page