top of page

ERGOTERAPİNİN ÇOCUKLARDA ALIŞKANLIK KAZANMAYA ETKİSİ

Güncelleme tarihi: 12 Oca 2023

Amerikan Çocuk Hastaneleri ve Klinikleri Birliği tarafından yapılan araştırmalar, Ergoterapinin çocuklarda alışkanlık oluşumu üzerinde olumlu bir etkisi olabileceğini göstermiştir. Ayrıca, Ergoterapi tedavisi alan hastaların, almayanlara göre davranışlarında iyileşmeler gördüklerini bildirdiler. Chicago Üniversitesi'ndeki psikologlar ve çocuk psikiyatristleri tarafından yapılan bir araştırma, Ergoterapi'nin çocuklarda obsesif-kompulsif bozukluğu (OKB) ve travma sonrası stres bozukluğunu (PTD) tedavi etmek için kullanılabileceğini buldu. Bu, Ergoterapi tedavisinin danışmanlık ve terapi ile birleştirildiği zamandı. Diğer çalışmalar, Ergoterapi'nin otizm, madde kötüye kullanımı bozuklukları ve Dikkat Eksikliği Bozukluğu (ADD) gibi durumların tedavisinde çok etkili olabileceğini göstermiştir. Amerikan Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Akademisi Yıllık Toplantısı, çocukken kafa travması geçirmiş daha genç bir hastada Ergoterapi'nin OKB semptomlarının tedavisinde de etkili olduğunu gösteren bir rapor sundu. Bu çalışmalar ön çalışmalardır ve bu bulguları doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.


Ergoterapinin bir diğer olumlu etkisi de genç hastalarda anksiyete ve depresyonun azalmasıdır. Bu hastalıklar arasında yaygın anksiyete bozukluğu (GAD), panik bozukluğu, obsesif kompulsif bozukluk (OPD), travma sonrası stres bozukluğu (PTSD) ve uyum bozukluğu yer alır. Çocuk psikiyatristleri ve psikologları, bir çocuk ergoErgoterapistinin, ilaç tedavisi ve eğitim terapisi ile birlikte kullanıldığında DEHB hastalarında DEHB'yi azaltabileceğini keşfettiler. Çoğu durumda, DEHB ancak çocuk DEHB tedavisi gördükten sonra azaldı. Bu, Ergoterapi'nin bozukluğu daha yönetilebilir hale getirmek için DEHB tedavisi ile birlikte çalışabileceğini düşündürmektedir.


Bu çalışmalar aynı zamanda ergoterapinin çocuklarda alışkanlık oluşumu üzerinde olumlu etkisi olduğunu ortaya koymuştur. Ergoterapistler ayrıca okul performansını iyileştirmek için davranışı değiştirebildiler. Ergoterapistler, öğrencilerin yetenekleri konusunda kendilerine güven duymaları konusunda cesaretlendirdikleri için benlik saygısı üzerinde olumlu bir etkiye sahipti. Ayrıca akademik başarıya katkıda bulunan öz imajlarını ve özgüvenlerini geliştirmelerine yardımcı oldular. Ergoterapi'nin olumlu etkileri, çocukların benlik imajını ve güvenini de etkiler. Ayrıca çocukların yeni beceriler öğrenmelerine ve okul başarılarına yardımcı olacak yeni görevler geliştirmelerine yardımcı olurlar.


20 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page