top of page

ERGOTERAPİNİN ÖFKELİ ÇOCUK TEDAVİSİNE ETKİSİ

Güncelleme tarihi: 12 Oca 2023

Ergoterapi, özellikle öfkeli veya rahatsız çocuklarla uğraşırken kendi zorluklarını sunabilse de, bu alandaki profesyoneller onları sakin ve kontrol altında tutmak için ellerinden geleni yaparlar. Öfke ve şiddetin kişinin yaşamında kalıcı bir etkisi olabileceği ve suç ya da anti-sosyal davranış gibi diğer işlevsiz davranışlara yol açabileceği düşünüldüğünde bu zor bir iştir. Erken çocukluk ergoterapisinin kızgın bir erkek çocuk üzerindeki olumlu etkileri gözlemlenmiştir, DEHB'li on beş yaşında bir erkek çocuğunun çalışmaya dahil edildiğini buldu.


Oğlan okulda, evde ve yaşıtlarıyla sorunlar yaşıyordu. Ayrıca sınıf arkadaşlarına ve diğer çocuklara karşı saldırgan davranıyordu. Doktoru, saldırgan davranışını gidermek için ailesine Ritalin reçete edilmesini tavsiye etti. Doktor, bunun çocuğun odağını iyileştireceğine ve yıkıcı DEHB semptomlarının bazılarını azaltacağına inanıyordu. Ebeveynler, Ergoterapinin doğrudan DEHB'yi ele aldığını ve DEHB'yi 'tedavi etmek' için çocuğun psikostimulanlarla ilaçlara zorunda olmadıkça alması gerekmediğini öğrendiklerinde ilk başta şok oldular. Ergoterapiden yararlanabilecek birçok çocuk varken, özellikle DEHB'yi hedef alan güçlü Ergoterapiprogramlarının olması önemlidir.


Bu trajik hikaye bize önemli bir ders veriyor: Ergoterapi, kolayca öfkelenen çocuklar için önemli bir tedavi yöntemi olabilir. İlk adlarıyla çağrılmak gibi en basit şeyler bile çocukların çok heyecanlı ve dürtüsel olmalarına neden olabilir. Bu semptomları olan çocuklar, bir Ergoterapistten derhal tedavi almalıdır. Bu terapi türü sadece çocuğun sakinleşmesine yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda bilişsel becerilerini de geliştirir ve büyüdükçe onları daha sorumlu kılar. Bu faydalar bir ömür boyu sürecek ve ilaçlar ya da diğer ilaçlar tarafından mahvolmayacaktır.


8 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page