top of page

ERGOTERAPİNİN DAVRANIŞ BOZUKLUKLARINA ETKİSİ

Güncelleme tarihi: 12 Oca

Ergoterapinin davranış bozuklukları üzerindeki etkisi birçok ebeveyn tarafından sorulan bir sorudur ve cevabı sadece birkaçımızın bildiği bir cevaptır. Ergoterapi, öğrenme sorunları, büyüme veya gelişme bozukluğu, çocuklarda davranış sorunları, iletişim bozuklukları, duyusal işleme bozuklukları, motor beceri bozuklukları ve benzeri konularla ilgilenir. Ergoterapist, çocukların normal becerilerini çeşitli yollarla geri kazanmalarına yardımcı olur. Bunlar eğitim, terapi ve değerlendirme tekniklerini içerir.


Tekniklerden bazıları yapılandırılmış öğrenme, grup terapileri, mesleki eğitim, beceri eğitimi, konuşma terapisi, mesleki iletişim, yapılandırılmış öğretim, aile terapisi, mesleki eğitim programı planlaması ve bir davranış müdahale planının kullanımını içerir. Ergoterapist ayrıca çocuk davranışlarının yönetiminde de yardımcı olur. Terapi tedavisinin etkileri bir yıl sonra fark edilir. Bu, çocuğun benlik saygısında iyileşme, kaygı ve depresyonda azalma, kendi kendine öğrenme ve becerilerde gelişme ve ayrıca akademik performansta gelişmeyi içerir. Ancak disleksi ve otizm gibi bazı rahatsızlıklar bu tekniklerle tedavi edilemez.


Ergoterapinin etkileri, hastalığın hafif bir formuna sahip bir çocukta veya bozukluğun orta ila şiddetli formuna sahip bir çocukta daha sonraki yaşamda görülebilir. Bozukluğun şiddetli formuyla, çocuk ilk yıllarda ekstra bakıma ihtiyaç duyabilir ve okulda daha fazla zorlukla yüzleşmek zorunda kalabilir. Hafif bir bozukluğu olan bir çocuk, bir işe başlamada ve terfi almada sorunlarla karşılaşabilir. Bu tür bir çocuk için ergoterapi gerekli olabilir.


55 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page