top of page

ERGOTERAPİNİN DENGE BECERİLERİ TEDAVİSİNDE ETKİSİ

Güncelleme tarihi: 12 Oca 2023

Ergoterapi, insanların kaslarını eğiterek ve egzersiz yaparak belirli görevleri yerine getirme yeteneklerini geliştirmeyi amaçlayan bir sağlık hizmeti dalıdır. Bu sağlık dalı, hareketlilik, denge ve duyu bütünleme ile ilgili güçlükleri olan hastaların yaşam kalitesini iyileştirmeyi amaçlar. Bu terapistin yardımıyla, hastaların duyusal bütünleşme, denge ve motor becerilerini geliştirebilmeleri, bu da onların sosyal ve duygusal becerilerini geliştirmelerini sağlar. Ergoterapi, direnç eğitimi ve denge koçluğu yoluyla hastaların kemiklerinin yanı sıra kaslarında güç oluşturmaya da yardımcı olur. Çocuklarda denge becerilerinin tedavisinde ergoterapinin etkisi, çocukta esnekliği, koordinasyonu ve dengeyi geliştirmeyi amaçladığı için faydalı olabilir.
Ergoterapi, denge ve motor becerilerin tedavisinde çeşitli şekillerde kullanılır. Bu terapi dalının en yaygın tekniklerinden biri, çocuğun sabit bir dengeyi korurken vücut hareketlerini kontrol etme yeteneğini ölçen denge değerlendirmelerinin ve motor performans testlerinin kullanılmasıdır. Denge değerlendirmeleri, çocuğun duyusal bütünleşmesini geliştirmede Ergoterapi'nin etkinliğini belirlemenin yanı sıra, çocuk ve bakıcı tarafındaki bozuklukların kapsamını belirlemeye yardımcı olur. Ergoterapist, test yoluyla bir çocuğun koordinasyon sorunları olup olmadığını veya Ergoterapi ile ilişkili motor koordinasyon veya denge gibi başka sorunlar olup olmadığını belirleyebilir.


Ergoterapi, değerlendirme testine ek olarak, hastayı tedavi etmek için masaj teknikleri, traksiyon, elektrik stimülasyonu, konuşma terapisi ve müzik terapisini de kullanır. Ergoterapi'nin sonuçları, çocuk ve bakıcı için en iyi tedavi modunun belirlenmesine yardımcı olur. Terapi, çocuğun denge sorunları semptomlarını hafifletmek için sıklıkla fiziksel tekniklerin yanı sıra Ergoterapi hareketlerinden de yararlanır. Bu yöntemlerin bir kombinasyonu, çocuğun duyusal entegrasyonunu geliştirmeye ve genel işlev yeteneğini artırmaya yardımcı olur.


45 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page