top of page

ERGOTERAPİNİN DİKKAT EKSİKLİĞİ TEDAVİSİNE ETKİSİ

Güncelleme tarihi: 14 Oca 2023

Ergoterapi, çeşitli rahatsızlıklardan muzdarip bireyleri eğiterek ve sorunlarının üstesinden gelmelerine yardımcı olarak yardımcı olmaya çalışan bir psikoloji alanıdır. Çoğumuzun bildiği gibi dikkat eksikliği bozukluğu, özellikle yedi yaşından küçük çocukların yaşamını büyük ölçüde etkileyebilen bir sorundur. Birçok ebeveyn, çocuklarına bu konuda yardımcı olmak için ne yapmaları gerektiğini merak ediyor ama neyse ki bir çözüm var. Ergoterapi, özellikle çeşitli bozuklukları olan çocukların bağımsızlık duygusu kazanmalarına, sosyal becerilerini geliştirmelerine ve çeşitli öğrenme güçlükleriyle başa çıkmalarına yardımcı olur. Bu çocukların başta beceriksiz hale gelmelerinin, evde ya da okulda uyarılma eksikliği, geceleri uyumakta güçlük çekme ve sürekli sıkılma gibi çeşitli nedenleri vardır. Temel amaç, çocuğun bağımsız olarak işlev görme yeteneğini arttırırken aynı zamanda bilişsel becerilerini geliştirmelerine yardımcı olmaktır.

Çocuklarda dikkat eksikliği bozukluğu tedavisinde ergoterapinin etkisi genellikle çocuk okula başladığında başlar. Çocuklara öğrenmenin çeşitli yönlerinde yardımcı olmak için verilebilecek çeşitli öğretim yardımcıları vardır. Bu öğretim yardımcılarından en önemlisi çok amaçlı sandalyedir. Çok amaçlı sandalyeler, çocuk koltuğunu otururken fazla rahatsız etmeyecek şekilde rahatlatmaya yardımcı olacak şekilde tasarlanmıştır. Ayrıca, öğretmeninin gelmesini beklerken çocuğu meşgul etmeye yardımcı olabilecek okuyucular ve oyuncaklar gibi çok çeşitli dikkat dağıtıcı cihazlar da mevcuttur. Bu dikkat dağıtma tekniği genellikle çocuğa yönergeleri nasıl dinleyeceği öğretilmeden önce kullanılır.


Daha iyi konsantrasyon ve odaklanmayı teşvik etmek için, genellikle çocuğun bir bilgisayar ekranının önüne oturması veya bir video oyun konsolu kullanması önerilir. Bu, bir görevi başarıyla yerine getirdiklerinde bir şeyle ödüllendirildikleri için daha iyi konsantre olmalarına yardımcı olacaktır. Çocuklarda dikkat eksikliği bozukluğunun tedavisinde ergoterapinin etkisi, çocukların yeterince uyuduklarından emin olunarak da elde edilebilir. Çocuklukları boyunca Dikkat Eksikliği Bozukluğu çeken çocuklar genellikle sağlıklı yetişkinler olabilir, ancak bir sonraki gün için vücutlarını yeniden şarj etmek için yeterli miktarda uyku almaları gerekir. Çocuğun yeterince uyumasını sağlamak son derece önemlidir, çünkü uyku eksikliği çocuğun okuldaki performansını etkileyerek ileride Dikkat Eksikliği Bozukluğu yaşama olasılığını artıracaktır.


24 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page