top of page

ERGOTERAPİNİN DİSGRAFİ TEDAVİSİNE ETKİSİ

Güncelleme tarihi: 12 Oca 2023

Ergoterapinin disleksi tedavisi üzerindeki etkisi, çocuğu yazılı kelime hakkında daha fazla bilinçlendirmektir. Harfler, sayılar ve kelimelerle ilgili tüm bilgileri kitaplarda olsaydı, okumayı kitaptan öğrenirlerdi. Bugün çocuklarımızla iletişim kurmak için cep telefonlarında metin mesajları, e­postalar, mesajlaşma ve oyunlar kullanıyoruz. Ancak yine de çocuklarımıza okumayı öğretmeliyiz. Kelimelerin ne olduğunu anlamaları yeterli değil; ne anlama geldiklerini de bilmeleri gerekir. Ergoterapist, çocuğa okumayı öğrenmesinde yardımcı olacak mesleki becerileri öğretecektir.

Bazı durumlarda, ergoterapinin disleksi tedavisi üzerindeki etkisi, çocuğun disleksi ile yaşadığı zorlukların üstesinden gelmesine yardımcı olabilir. Ergoterapist, çocuğa disleksinin neden olduğu dezavantajı telafi etmesine yardımcı olacak alternatif aktiviteler verebilir. Örneğin, çocuk fonolojik farkındalıkta zorluk çekiyorsa, yeni bir alfabe öğrenmek, hatta harfleri veya kelimeleri yazmak isteyebilir. Çocuk uğraşı terapisti, çocuğa tüm duyularını harekete geçirecek çeşitli alternatif aktiviteler öğretecektir.


Ergoterapi, çocuğu okul psikoloğu, okuma uzmanı, yazma uzmanı ve grafik tasarımcı gibi diğer profesyonellere de yönlendirebilir. Disleksi olan çocuğa açık olan birçok farklı uzmanlık vardır. Çocuk bu profesyonellerden birinden uygun eğitimi aldıktan sonra, disleksinin engelleyici etkilerinin üstesinden gelme yolunda ilerlemiş olmalıdır. Disleksi, bir çocuğun eğitimini sınırlamak zorunda değildir.


17 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page