top of page

ERGOTERAPİNİN DİSKALKULİ TEDAVİSİNE ETKİSİ

Güncelleme tarihi: 12 Oca 2023

Ergoterapinin çocuklarda diskalkuli tedavisi üzerindeki çalışmalar araştırılmaktadır. Yapılan çalışmalardan olumlu sonuçlar elde edilerek diskalkuliyi yenen çocuklarımız vardır. Diskalkuliyi önleme ve tedavi etme yeteneğini doğrulamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır. Ayrıca okulda iyi performans gösteren, üstün zekalı veya üstün zekalı çocukların diskalkuliye yakalanma olasılığının daha düşük ortalama zeka gösteren çocuklara göre daha fazla olduğuna dair bazı kanıtlar vardır. Durumun çocuklar üzerinde ciddi psikolojik ve duygusal etkileri olsa da, okulda ve hayatta onlara yardımcı olacak başka diskalkuli tedavi seçenekleri de vardır. Diskalkulili bir çocuğun ebeveynleri, çocuğunun çocuk doktoru ve çocuk ergoterapisti ile tüm tedavi seçeneklerini tartışmalı ve çocuğun tedavisine karar vermeden önce farklı tedavilerin artıları ve eksileri iyice tartışılmalı ve değerlendirilmelidir.

Diskalkuli için ergoterapi tedavisi, bu durumdaki birçok çocuğun durumunu iyileştirmeye yardımcı oldu. Ergoterapi tedavileri, diskalkuliden etkilenen kasları güçlendirmeye yardımcı olacak özel egzersizleri, oturma, ayakta durma, yürüme ve diğer aktivitelerle ilgili özel eğitim ve talimatları içerebilir. Çocuk Ergoterapisti, çocuğun günlük yaşam aktivitelerini gerçekleştirme becerisinde en büyük gelişmeyi sağlamak için hangi tedavilerin gerekli olduğunu belirleyecektir. Çocuk tedavi edildikten ve günlük yaşam aktivitelerini nasıl gerçekleştireceği öğretildikten sonra, çocuk Ergoterapisti diskalkuliden etkilenen kasların gelişmesine yardımcı olacak fiziksel aktiviteler önerebilir.


Diskalkulili bir çocuğun, durumu tamamen iyileştikten sonra bile, uzun yıllar boyunca fizik tedaviler ve rehabilitasyon teknikleri uygulaması gerekebilir. Ergoterapi, birçok çocuğun iyi sonuçlar elde etmesine yardımcı oldu ve birçok ebeveyn, özel ihtiyaçları olan çocuklarına yardımcı olmak için şimdi çocuklarına ergoterapi tedavisi almayı düşünüyor. Diskalkuli teşhisi konmuş bir çocuğunuz varsa, mümkün olan en kısa sürede bir mesleki terapiste danışmak en iyisidir.


5 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page