top of page

ERGOTERAPİNİN HİPERAKTİVİTE TEDAVİSİNE ETKİSİ

Güncelleme tarihi: 14 Oca 2023

Ergoterapinin çocuklarda hiperaktivite tedavisi üzerindeki etkileri, ebeveynler, terapistler ve doktorlar arasında birçok tartışma alanından biridir. Bu çalışmanın sonuçları, ebeveynlerin kafasında karışık duygular yarattı ve birçok tartışmaya yol açtı. Bu tartışmanın nedenlerinden biri, bazı ebeveynlerin ergoterapinin etkilerinin olumlu olduğunu düşünürken diğerlerinin tamamen aynı fikirde olmamasıdır. Çocuk ergoterapistinin çocuklarına rehberlik etme konusunda kötü bir iş çıkardığını ya da tedavinin bir yandan çok fazla zaman ve enerji gerektirdiğini ve diğer yandan yeterli olmadığını düşünüyorlar. Ayrıca, çoğu durumda çocuğun üstesinden gelemeyeceği bir mesleki talebe yanıt olarak ortaya çıkan hiperaktiviteye neyin yol açmış olabileceği konusunda da bazı endişeler vardır.

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu belirtileri ile çocukların hiperaktivitesi arasında bir ilişki olduğu uzun zamandır bilinmektedir. Semptomlar stres, hayal kırıklığı ve duygusal üzüntü dönemlerinde yoğunlaşacaktır. DEHB olan çocuklar sıklıkla hiperaktivite bozukluğunun yaygın belirtileri olan tiklerin kurbanıdır. Hiperaktivitenin neden oluştuğu tam olarak bilinmemekle birlikte beynimizin çalışma şeklinden kaynaklandığı düşünülmektedir. Bir çocuğun DEHB'sini ilaçla başarılı bir şekilde tedavi etmenin en iyi şansı, çocuğun okula başlamadan önce bozukluğu olmadığından emin olmak için erken yaşta başlamaktır. Ergoterapi, bu durumdan muzdarip çocukların sakin ve odaklanmış kalmalarına yardımcı olabileceğimiz yollardan biridir.
Bir çocuk uğraşı terapisti, çocuğunuza nasıl hareketsiz oturacağını, hareketsiz durmasını, yürümesini ve oturmasını ve ayağa kalkmasını öğretecektir. Çocuğunuza elleriyle nasıl çalışacağını ve bağırsaklarını ve mesanesini nasıl kontrol edeceğini öğreteceklerdir. Bu teknikler hiperaktivite için faydalıdır ancak sorunu tedavi edemezler. DEHB'li bir çocuğa aynı zamanda sosyal beceriler de öğretilmelidir, böylece bir kalabalıkta kıpır kıpır olmadan etkileşim kurabilirler. Bu teknikler DEHB'yi iyileştirmede çok etkilidir, ancak ergoterapinin hiperaktivite bozukluğunun tedavisi üzerindeki etkileri kademeli olacaktır çünkü çocuğun semptomlarını azaltmak için sabırlı olması ve becerilerini uygulamaya devam etmesi gerekir.

9 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page