top of page

Ergoterapi ve Konuşma Problemleri

Güncelleme tarihi: 12 Oca 2023

Ergoterapistler bireyin yaşının gerekliliklerini yerine getirmesine yardımcı olurlar.

Konuşma becerisi kişinin kendini sözlü olarak ifade etmesidir. Bazı çocuklar yaşına göre çocuklar beklenen seviyede konuşamayabilir. Bu durumun duyusal veya motor gelişim süreçlerinde yaşanan problemler gibi birçok nedeni olabilir.

Gecikmiş konuşma müdahalesinde ise temel amaç iletişimi arttırmanın yanı sıra iletişimin gelişimini engelleyen faktörleri tespit edip anlamak gereklidir. Konuşma ve dil kazanımı duyusal süreçlere bağlı olduğundan iletişim için gerekli olan normal duyusal süreçleri bilmek önemlidir.Duyu bütünleme, kişinin kendi vücudundan ve çevreden gelen duyusal bilgiyi organize edip kullanabilmeyi sağlayan nörolojik bir süreçtir.


Normal duyu sistemimiz 8 duyudan oluşmaktadır. Bunlar görme duyusu, işitme duyusu, koku duyusu ,taktil duyu( dokunma), vestibüler duyu (denge) ve proprioseptif duyu (derin duyu), interoception ( iç organlardan gelen duyu)

Ergoterapistler uyguladığı duyu bütünleme müdahalesiyle odaklanma, işlemleme, öğrenme ve gelişim zorluklarını aşma amacıyla çalışmalar yaparlar.Gecikmiş konuşma sorunu için yapılan duyu bütünleme müdahalesi sonucunda çocuğun bireysel sosyal ve akademik performanslarında önemli bir artış sağlanmış olur.77 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page