top of page

İnteroseptif Duyu Sistemi Nedir?

Güncelleme tarihi: 12 Oca 2023

İç organlarımızdan gelen duyulardır. Acıkma, susamışlık hissi, tuvaletinin geldiğini hissetme, uykunun geldiğini hissetme gibi günlük yaşamdaki birçok hayatsal faaliyetin anlamlandırılmasını sağlar.
İnteroseptif duyu aynı zamanda duygu durumunun oluşmasında etkilidir. Bazı insanların açken sinirli/agresif olması ve yemek yedikten sonra mutlu olması buna örnek gösterilebilir.Hiperreaktif çocuklarda açlık, susuzluk vb duyusal ihtiyaçlar onları sinirli yapabilir. Vücut ısıları ya da kalp hızlarındaki az bir değişiklik dikkatlilerinin dağılmasına / rahatsız olmalarına neden olabilir. Az bir ağrıyı bile şiddetli hissedebilirler.


Hiperaktif çocuklar interoseptif duyuların beyine iletilmesi için daha yoğun uyarana ihtiyaç duyarlar. Susuzluk veya açlık hissetmeyebilir, bayılana kadar yorularak dinlenme ihtiyacı hissetmeyebilir. Ağrı ile gıdıklanmayı ayırt edemeyebilir.


Otizm, Anksiyete, yeme bozuklukları, depresyon, obezite, duyu bütünleme bozukluğu , dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu ile interoseptif duyarlılık karıştırılmamalıdır ve kapsamlı değerlendirme iyi yapılmalıdır.Ne Yapılabilir?


Duyu bütünleme terapisi

Çocuk yogası Çocuk meditasyonu Farkındalık içeren oyunlar oynama Dengeyi uyarıcı ritmik ve tekrarlı hareketler Vücut fonksiyonlarını içeren görsel kartların anlatılması. Karnı ağrıyan bir çocuğun karnını tutarak yüzünü buruşturan resmini gösterme vb

577 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page