top of page

Konuşma Gecikmesi ve İnce Motor Arasındaki Bağlantı

Güncelleme tarihi: 12 Oca 2023

Konuşma gelişimi ile ellerinizde ve hatta ayaklarınızdaki reflekslerin entegrasyonu arasında bir bağlantı olduğunu biliyor muydunuz?❓


🔅Çocuğunuzun konuşma gecikmesi varsa ve ilkel refleks entegrasyonuna bakmadıysanız, şimdi tam zamanı. Ellerinde ve hatta ayaklarında da reflekslerin korunduğu, konuşma gecikmesi olan çocukları sıklıkla görürüz. Eller, ayaklar ve dil vücudumuzdaki en fazla sayıda duyu alıcısını temsil eder. Bu nedenle, uyluğumuzun arkası gibi bir yere kıyasla bu "hassas" alanlarda daha fazla duyumuz var.


‼️Ellerimiz, ayaklarımız ve yüzümüzdeki refleksleri uyarmak, diğer beyin temelli hareketler ve doğal etkileşimlerle birlikte konuşmanın gelişmesine yardımcı olacaktır. Çocuğunuzun palmar refleksini kontrol ederek başlayın. Ellerini uyluklarına veya masaya nazikçe koymalarını sağlayın. Künt bir nesne veya titreşimli bir diş fırçası kullanarak avuçlarını parmaklarının tabanından bileklerine doğru hareket ettirin. Hızlı ve sert bir temas kullanın. Parmakları bir yumruğa kapanırsa veya içeri doğru bükülürse, bu refleks bütünleşmemiştir.


🔆Bu, henüz keşfetmediğiniz yapbozun bir parçası olabilir.

54 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page