top of page

Motor Becerileri Zayıf Olan Çocuklar Sosyal Becerilerde Zorluk Yaşar

Güncelleme tarihi: 12 Oca 2023

Motor becerileri yaşıtlarına göre daha zayıf olan çocukların sosyal beceri eksiklikleri daha fazladır..


Otizm spektrumundaki çocukların yaklaşık %83'ünde motor beceri eksiklikleri fark edilir.


Son araştırmalar, otizm teşhisi konan okul çağındaki çocuklarda kaba motor becerilerdeki gecikmenin sosyal iletişim becerileri üzerinde bir etkisi olup olmadığını belirlemek istedi.
Bu çalışma, daha zayıf motor becerileri olan çocuklar ile zayıf sosyal iletişim becerileri eksiklikleri arasında önemli bir ilişki olduğunu gösterdi.🌼Nasıl yardım ederiz?


Motor becerilerimizin gelişme yolu, beyni geliştiren ve sosyal becerileri, iletişimi ve öğrenme potansiyelini geliştiren hareket yoluyladır.


İlkel refleksler, bir bebeğin deneyimlediği ilk hareketlerdir. Duyusal uyarılara tepki olarak ortaya çıkan otomatik hareketlerdir.Yaşamının ilk yılında, bebek bu hareketleri sisteme entegre olana kadar tekrar tekrar deneyimler, dik durmamıza, yürümemize, öğrenmemize ve hareketlerimizi bağımsız olarak kontrol etmemize izin veren postural reflekslere dönüşür.


Bir çocuğun ilkel refleksleri tam olarak bütünleşmediyse, postüral refleksleri tam olarak çalışamaz ve bu da zayıf denge, duruş, koordinasyon ve öğrenme kabiliyetine yol açar. Ama bu müebbet hapis değildir. Sadece "zamanda geriye" gitmemiz ve uygun motor becerileri geliştirmek ve gelişimin "boşluklarını doldurmak" için bebeklik hareketlerini yeniden yaratmamız gerekiyor. Beyin kendini yeniden bağlayacak ve motor becerileri, öğrenmeyi, sosyal becerileri ve iletişimi geliştirmeye yardımcı olan yeni bağlantılar oluşturacaktır.


Çocuğunuz sosyal iletişim ve motor becerilerle mücadele ediyorsa, ilkel refleks entegrasyonunu ve bunun beyin gelişimiyle nasıl bağlantılı olduğunu anlayan nitelikli bir terapiste ulaşmaya çalışın.40 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page