top of page

Oral Duyu

Güncelleme tarihi: 14 Oca 2023

🍒Çocuğunuzun bebeklik döneminde dişleri ortaya çıkmaya başladığında kolye, bilezik, çiğneme oyuncakları, toplar ve diğer nesneleri emmesi doğaldır. Diş çıkarma süreci bazen ebeveynler için yorucu olabilir, fakat bu süreç çocuğunuzun konuşma, dil, propriosepsiyon ve yemek yeme deneyimleri için ağzındaki duyu reseptörlerini “UYANDIRAN” oral duyusal motor becerilerini geliştirmeye başlamasının yoludur.🍒Duyusal motor becerilerin gelişimde gecikme yaşayan ve oral duyu reseptörlerini tam anlamıyla geliştiremeyen çocukların beyin bağlantılarında kopukluklar olabilir. Bu durum, çocukların tat, doku, sıcaklık, yiyecek ve giysilere karşı çok hassas (hipersensitif veya defansif) veya aynı nesnelere karşı aşırı duyarlı (hiposensitif) olmalarına neden olur.


🍒Az gelişmiş oral duyusal motor beceriye sahip çocuklar, vücutlarını sakin ve özenli tutmak için daha fazla oral duyusal motor girdi arayışında olurlar.

Kalem çiğneme, başkalarını ısırma, kıyafetlerini veya etiketleri emmeye eğilimlidirler. Daha fazla tükürük salgılarlar, sürekli ağızlarında bir şey vardır. Bu tür çocuklar aşırı sıcak yada aşırı soğuk, tatlı veya ekşi ve çok baharatlı yiyeceklerin cazibesine kapılırlar. Daha da büyüleyici olan şey, ağızda hareket ve uyarılma ihtiyaçlarıdır, bu yüzden sık sık gürültü, uğultu, mırıldanma, ıslık çalma ve boğaz temizleme sesleri çıkarırlar.


🍒Çoğu zaman ebeveynler, sürekli sınıfta gürültü çıkardıkları, diğer çocukların dikkatini dağıttıkları için öğretmenlerden uyarı alırlar. Tüm bu sorunların nedeni, sınıfta katılım ve dikkat için yeterli oral duyu uyarımının olmamasıdır.


89 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page