top of page

OTİZM TEDAVİSİNDE ERGOTERAPİNİN ETKİSİ

Güncelleme tarihi: 12 Oca 2023

Otizm tedavisinde ergoterapinin etkisi, duyu bütünleme problemini belirlemektir. Duyu bütünleme terapisi, otizmi olan kişilerin çevrelerindeki dünyayla ilişki kurma yeteneklerini geliştirmeye yardımcı olmak için kullanılır. Mesleki terapistler, hastalara yeni hareket teknikleri öğretmek ve el-göz koordinasyonlarını geliştirmek için çalışırlar. Terapi ayrıca konuşma terapisi, diyet terapisi ve sosyal beceri eğitimi ile birlikte kullanılır. Ergoterapi, Denver Ulusal Mesleki Tıp ve Uzay Araştırmaları Enstitüsü'nün duyu bütünleme bölümü başkanı Ida P. Rolf tarafından geliştirildi.
Ergoterapi'nin etkilerinin, sosyal davranışların çeşitli alanlarında hafif derecede bozulmuş otizmli çocuklarda görülenlere benzer olduğu yapılan çalışmalarda gösterilmiştir. Bununla birlikte, bu Ergoterapi tedavilerinin otizmi tedavi etmeye yardımcı olup olmayacağı veya hafif otizmi olan veya sadece orta dereceli vakaları olan kişiler için faydalı olup olmadığı açık değildir. Ergoterapi'nin otizmli bireylere yararlı bir müdahale olup olmadığını belirlemek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.


Ergoterapi, otizm spektrum bozukluğundan muzdarip olanlar için ilginç ve umut verici bir alternatif olabilir. Daha fazla araştırma, otistik spektrum bozukluğu olanlara yardım etmede Ergoterapi'nin etkinliğini belirleyebilirse, zamanımızın en önemli tıbbi buluşlarından biri haline gelebilir. Tüm tıbbi gelişmelerde olduğu gibi, ele alınması gereken birçok endişe var. Bununla birlikte, yeterli araştırma ile Ergoterapi, otizm spektrum bozukluğu olanlara yardımcı olabilir ve böylece otizmi daha iyi anlama ve hatta belki de sonunda onu iyileştirme yolunda başka bir kilometre taşı sağlayabilir.


33 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

コメント


コメント機能がオフになっています。
bottom of page