top of page

UYARAN EKSİKLİĞİ TEDAVİSİNDE ERGOTERAPİNİN ETKİSİ

Güncelleme tarihi: 12 Oca 2023

Ergoterapinin Otizm Spektrum Bozukluğu olan çocukları tedavi ettiği bilinmektedir. Ergoterapinin Otizm Spektrum Bozukluğu olan çocuklar üzerindeki etkileri birçok araştırmacı tarafından araştırılmaktadır ve bu tedavi aynı zamanda otistik bir çocuğun duyu bütünleme becerilerini geliştirmeye yardımcı olabilir. Çalışmalar, Ergoterapinin, otistik bir çocuğun gelişiminde kilit bir konu olabilecek duyusal entegrasyonun geliştirilmesine yardımcı olabileceğini gösteriyor. Bazı durumlarda Ergoterapiye "dispraksi" bile denir. Bu, konuşma veya iletişimde bir zorluk anlamına gelir. Araştırmacılar, Otizm semptomlarına neden olan duyu bütünleme eksikliğinin tedavisinde Ergoterapinin etkisini araştırıyorlar.


Otizmde kullanılan duyusal entegrasyon tedavisi VSD olarak bilinir. Zayıf göz teması veya talimatlara uymama gibi iki veya daha fazla semptomun birleşimidir. VSD genellikle tekrarlama eksikliğinin veya alışılmadık düzeyde stres ve kaygının olduğu bir ortamdan gelir. Çocuğun VSD'si varsa, semptomlar muhtemelen daha fazla tedavi olmaksızın kaybolmaz, ancak genellikle zamanla düzelir.


Otizmin başlamasını önlemek için bu çocukların iyi bir uyarılma programına sahip olmaları gerekir. Ergoterapinin kullanımı, davranış değişikliği tekniklerini ve diyette bir değişikliği de içermesi gereken kapsamlı bir tedavi programının bir parçasıdır. Otizm Spektrum Bozukluğu olan bir çocuğun, kendi özel ihtiyaçlarına uygun olabilecek en iyi ergoterapi programını bulmak için hem ebeveynlerin hem de doktorların yardımına ihtiyacı olacaktır. Tedavi planları değişiklik gösterecektir ve çocuğun duyu bütünleme becerilerini geliştirmek için ihtiyaç duyduğu uyarıyı aldığından emin olmak ve gelişimlerinde daha fazla gecikmeyi önlemek için ebeveynlerin ve doktorların birlikte çalışması önemlidir. Ergoterapi, otizm tedavi planının önemli bir parçasıdır.


4 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page