top of page

Duygusal Gecikmeler: Bir çocuğun Duygusal Davranışını Düzenlemenin Şaşırtıcı Sırrı

Güncelleme tarihi: 14 Oca 2023

Her çocuk, tıpkı öğrenme gelişimi gibi benzersiz ve farklıdır. Bununla birlikte, ebeveynlerin konuşmaya devam ettiği en büyük endişelerden biri çocuklarının duygusal gelişimidir. Elbette, bir çocuk 2-3 yaşındayken genellikle öfke nöbetleri, duyusal erimeler ve duygusal patlamaları anlarız. Peki ya daha büyük bir çocuk ya da kendi kendini düzenleyemeyen bir çocukla karşı karşıyaysak?


Bazı çocuklar Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu veya Duyusal İşleme Bozuklukları gibi bir teşhisle mücadele edebilir. Diğerleri, duyguları üzerinde hala kontrol sahibi olamayan sıradan çocuklar olsa da. Bir çocuk duygusal kontrol kuramazsa, sınıfta kesinlikle okumayı, yazmayı veya yönergeleri takip etmeyi öğrenemez.Çöküşün nedenini keşfetmemiz ve davranış ve duygusal gelişimdeki boşlukları kapatmak için ne yapabileceğimizi bulmamız gerekiyor. Bir çocuğun gelişiminde herhangi bir duygusal gecikme olursa, bu durum evde ve sınıfta daha da büyük sorunlara neden olabilir.


Beyinde Bir Kopukluk Olduğunda Duygusal Gecikmeler

Bir çocuk gelişiminde gerçekten duygusal gecikmeler yaşıyorsa, sorunun kökenini bulmamız gerekir. Tipik olarak beyinde bir kopukluk olduğunda çocuk öğrenemez. Duygusal istikrar, duygusal kontrol ve duygusal düzenleme için sağ ve sol tarafın birlikte çalışmasını sağlamak için beyinde sinirsel bağlantılar kurmalıyız. Peki bunu nasıl başaracağız?Çocuklar küçükken çoğunlukla beyinlerinin sağ tarafını kullanarak yaşarlar. Beynin sağ tarafı bizim yaratıcı tarafımız ve aynı zamanda duygusal tarafımızdır. Bu yüzden çocuklar hayal güçlerini içeren aktiviteleri severler. Boyama, Oyun Hamuru, resim yapma, bloklarla inşa etme ve rol yapma gibi aktivitelerin tümü beynin sağ tarafına bağlıdır.Çocuğunuz büyüdükçe, sağ beyin düşüncesinden sol beyne veya daha mantıklı düşünmeye geçmeye başlamalıdır. Bu, bir çocuğun okumayı, yazmayı, hecelemeyi, matematik problemleri yapmayı ve yeni sözcükler öğrenmeye başlayabileceği zaman dilimidir.


Bir çocuk bu geçişi yapmakta zorlanırsa veya duygusal gecikmeler yaşarsa, beyin yüksek öğrenim için “donanımlı” hale gelmez. Çocuklar sık ​​sık beyinlerinin sağ tarafında takılıp kalır. Beyninin sağ tarafında kalan çocuklar, duygusal temelde, dikkat ve odaklanma, sınıfta hareketsiz oturma, öğretmeni dinleme ve talimatları takip etmede güçlük çekerler.


Eğer bu olursa, daha iyi öğrenme gelişimi için beyni "yeniden yapılandırmalıyız".


Beyin Tam Olarak Gelişmediğinde Duygusal Gecikmeler Olur

El yazısı iyileştirme uzmanlarından Jeanette Farmer, beyin tam olarak gelişmediğinde duygusal gecikmelerin nasıl olabileceğini göstermek için bulgularını kullandı. "Sağ beyindeki baskın çocuk sol beyin sistemine atıldığında ve henüz yerinde olmayan işlem becerilerini kullanarak yapması beklendiğinde; stres ve kaygı, çocuğu beklentileri karşılamaya çalışmakta başarısız olur." diyor.Küçük çocukların yaklaşık yüzde 40'ı okula girmek için entelektüel, sosyal veya duygusal olarak hazırlıklı olmadığı için araştırmalar, Farmer’ın bulgularını desteklemektedir.Duygusal Gecikmeleri Düzenlemek İçin İnce Motor Aktivitelerin Sırrı

Çocuklarda duygusal gecikmeleri iyileştirmenin sırlarından birinin el yazısı alıştırmaları olduğunu öğrenmek sizi şaşırtabilir. Yaygın bir yanılgı, el yazısı faaliyetlerinin sadece ince motor gelişimi için olduğudur. Bununla birlikte, bu tür egzersizler aynı zamanda genellikle dürtüsel olan, dikkat ve odaklanma eksikliği olan, rahatsız edici davranışlar sergileyen ve stres veya kaygı yaşayan çocuklara yardım etmekle de bağlantılıdır.Duygusal sorunları olan çocuklar henüz sağ ve sol beyinleri arasındaki boşluğu doldurmamışlardır. Bu, genellikle okulda ve evde ortaya çıkan güçlü duygular ve davranış sorunları yaratır. Çoğu zaman çocuklar duygularını kontrol etmeye o kadar odaklanırlar ki, daha yüksek düzey öğrenim kavramları için beyinlerini serbest bırakamazlar.


Beyni yeniden yapılandırmak için yazı yazma alıştırmaları ve müzik kombinasyonu duygusal gecikmelere, davranış sorunlarına ve duygusal düzenlemeye yardımcı olabilir. Her ikisi de öğrenme geliştirme sürecini destekler.


Yazı yazma alıştırmaları, çocuğun sağ beyindeki duygusal durumunun hakimiyetini sol beyinde daha dengeli bir ortama kaydırarak kontrollü duygular ve mantıksal düşünmeyi yaratabilmektedir.Ebeveynlerin "Çocuğumun duyguları tüm evi yönetiyor" dediğini çok sık duyarım. Bunları yaşatan sizin çocuğunuzsa, yazı yazmaya hazırlık alıştırmaları duygusal dengeyi daha mantıklı düşünmeye kaydırmaya yardımcı olabilir.


Farmer, “Araştırma, yazı yazmaya hazırlık aktivitelerinin duyguları etkilediğini gösteriyor. Aynı şekilde, ritmik hareketler de sağlıklı bir duygusallık yaratır. "


Hangi Yazı Yazma Egzersizleri Duygusal Gecikmelere Yardımcı Olur?

Birçok ebeveyn ve öğretmen, çocuklarına ve öğrencilerine evde ve okulda beyni yeniden düzenlemelerine nasıl daha iyi yardım edebileceklerini sordu. Bu aktiviteler aşağıda belirtilen kısımları içerebilir;

- Harf öğrenme ve tanıma için satır çalışmaları

- Labirentler, noktadan noktaya, izleme, renklendirme, delik delme, boncuk takma aktiviteleri ve daha fazlası

- Eğriler, kutular ve şekiller çizme

-Boyama, Resim yapma, Oyun Hamuru, Kinetik kum ile uygulanabilecek yapılandırılmış aktivitelerSon Yazılar

Hepsini Gör

留言


bottom of page